Replika Krzyża z Giewontu w Białogórze

„Kiedy kończył się XIX wiek, a rozpoczynał współczesny, ojcowie nasi na szczycie Giewontu ustawili Krzyż. Ten krzyż tam stoi i trwa. Jest niemym, ale wymownym świadkiem naszych czasów.” (Święty Jan Paweł II)

„Ten krzyż patrzy na całą Polskę, od Tatr aż do Bałtyku, ten krzyż mówi całej Polsce: Sursum corda ! W górę serca ! Trzeba, ażeby cała Polska, od Bałtyku aż po Tatry, patrząc w stronę Krzyża na Giewoncie, słyszała i powtarzała: Sursum corda ! W górę serca ! Amen.” (Święty Jan Paweł II)

Na terenie naszego Ośrodka Rekolekcyjno-Wypoczynkowego przy ul. Lubiatowskiej 4C, znajduje się Replika Krzyża z Giewontu, wykonana w skali 1:15 przez Pana Tadeusza Kundę z Gniewina. Zapraszamy do odwiedzenia Krzyża. Będzie z nami do 14.09.2021, później zostanie przewieziony do Sokółki.

Krzyż na Giewoncie został postawiony 19 sierpnia 1901 na pamiątkę 1900 rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. W obecności 300 osób ks. Władysław Bandurski, kanclerz Kurii Biskupiej w Krakowie, poświęcił efekt góralskiej pracy.

Na skrzyżowaniu ramion w języku łacińskim napisano: „Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia”. Pomysł na umieszczenie takiego wotum został prawdopodobnie wymyślony przez zakopiańskiego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ten był kilkukrotnie remontowany m.in. w 1975 oraz 200 roku. Do dziś stanowi symbol i dumę Podhala. Został nawet umieszczony w herbie Zakopanego