
Autorami kroniki parafialnej są:
MARIA CEYNOWA – opisy i prowadzenie kroniki pisanej
JANUSZ ŻMICH – zdjęcia
MARIUSZ PLIŃSKI – digitalizacja kroniki
ROK 1998

1 czerwca 1998 r. Utworzenie parafii w Białogórze
W drodze dekretu wydanego przez Biskupa Diecezji Pelplińskiej, Jana Bernardę Szlagę w dniu 1 czerwca 1998 zostaje utworzona Parafia w Białogórze. Dotychczasowa Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostaje przemianowana na Kościół pod tożsamym wezwaniem. Dotychczasowy proboszcz ks. kanonik Józef Cisowski (proboszcz parafii Wierzchucino, w której skład wchodziła nasza parafia) na mszy świętej o godz. 10:30 odczytuje wspomniany wyżej dekret, który obejmuje również przekazanie obowiązków księdza proboszcza, pochodzącemu z Brus, ks. Tomaszowi Juchniewiczowi oraz zmianę (ograniczenie) zasięgu terytorialnego wierzchucińskiej parafii w celu utworzenia parafii w naszej miejscowości.


11 czerwca 1998 r. „Pierwsze” Boże Ciało w naszej parafii
11 czerwca o godz.nasza nowo-utworzona wspólnota parafialna przeżywała uroczystość Bożego Ciała. Parafianie, mimo ulewnego deszczu tego dnia licznie uczestniczyli w procesji, modlitewnie oddając cześć Chrystusowi przy kolejnych ołtarzach zbudowanych przez Parafian.






1 lipca 1998 r. Wybór Rady Parafialnej
W środę 1.07.1998 r. ks. prob. Tomasz Juchniewicz zaprosił wszystkich Parafian, zainteresowanych wyborem Parafialnej Rady Ekonomicznej. Wybór Parafian, został zatwierdzony przez Biskupa Pelplińskiego, Jana Bernarda Szlagę.


Lato 98′
Lato 1998 r. to nie tylko niezapomniane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej we Francji, to „pierwsze” lato w historii naszej parafii. Po wielkim trudzie, jaki ks. kanonik Józef Cisowski wraz z Parafianami włożył w utrzymanie dotychczasowej kaplicy oraz budowanie duchowej Wspólnoty, przyszła kolej na ks. Tomasza Juchniewicza. Konieczność modernizacji naszej Świątyni (późniejszej rozbudowy), związana ze zwiększonymi z roku na rok odwiedzinami turystów w naszej miejscowości sprawiła, że Rada Parafialna podjęła decyzję o wydaniu serii cegiełek ze zdjęciami naszego kościoła oraz naszej miejscowości. Dochód z cegiełek zostanie w dużej mierze przeznaczony na pracę malarskie w naszym Kościele.



15 sierpnia 1998 r. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny („Matki Boskiej Zielnej”)
15.08. w naszej parafii corocznie oddajemy cześć Wniebowziętej Maryi Panny. Msza święta odpustowa odbyła się o godz. 10:00 (w późniejszych latach godzina ta uległa zmianie). Można powiedzieć że dla ks. prob. Tomasza Juchniewicza to debiut w roli głównego organizatora odpustu. Doniosłość i waga tego wydarzenia zostaje podkreślona poprzez dekorację naszego Kościoła parafialnego, przypominającą śluby. Ponadto oprawę liturgiczną ubogaca zespół muzyczny z Łęczyc wraz z organistą. Eucharystię współsprawuje trzech księży pod przewodnictwem „krajana” ks. Tomasza, ks. Prałata Zdzisław Wirwicki z Brus w koncelebrze z ks. prob. kanonikiem Józefem Cisowskim z wierzchucińskiej parafii oraz „stałym bywalcem” naszych uroczystości, ks. Proboszczem Marianem Miotk z Gniewina, który wygłasza homilię.

5 września 1998 r. pierwszy sakrament małżeństwa i dwa sakramenty chrztu świętego
Początek września otwiera nowy rozdział w historii naszej Parafii, po raz pierwszy ks. proboszcz Tomasz Juchniewicz udziela dwóch, a właściwie trzech sakramentów świętych. Tegoż dnia na ślubnym kobiercu stają Państwo Gawińscy, a z udzielenia sakramentu chrztu dwojgu nowo-narodzonym Parafianom radują się Państwo Koziróg i Styn.

25 października 1998 r. „Pierwszy” Złoty Jubileusz Małżeństwa w naszej parafii – Państwo Maria i Jan Frybezowscy
W niedzielę 25 października państwo Maria i Jan Frybezowscy obchodzili Złoty Jubileusz małżeństwa. Ks. Tomasz w imieniu księdza biskupa Jana Bernarda Szlagi przekazał im krzyż, będący symbolem wspólnie przeżytych lat, zarówno w smutku, jak i radości. Dla rodziny Jubilatów „Złote Gody” są radosną okazją do rodzinnego spotkania oraz powspominania wspólnie przeżytych lat.

Adwent/Boże Narodzenie 98′
Adwent to szczególny okres w życiu każdej parafii. To czas oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka. Po raz pierwszy w naszej wspólnocie odbywają się roraty o godz. 6:30, w których młodzież licznie uczestniczy.
W III niedzielę Adwentu jako praktykę duszpasterską, Słowo Boże głosi ks. diakon Ireneusz Staniszewski z Seminarium Duchownego w Pelplinie, który w tę samą niedzielę wraz z ks. Józef Cisowski z Wierzchucina oraz ks. Tomaszem Juchniewiczem uczestniczy w spotkaniu Adwentowym Związku Mniejszości Niemieckiej w Wierzchucinie.
Dzieci z białogórskiej podstawówki wraz z nauczycielami również przeżywają swoje bożonarodzeniowe spotkanie, podczas którego dzielą się opłatkiem i śpiewają kolędy
W wigilijny wieczór, Parafianie po raz pierwszy gromadnie uczestniczą w Pasterce (o godz. 22, w Wierzucinie o północy). Pierwszego Dnia Świąt Bożego Narodzenia o godz. 15:00, dzieci przygotowane przez Panią Ewę Doering i Panią Basię Ziemann wystawiają Jasełka.

