Wydarzenia

Okładka i strona tytułowa pierwszej części kroniki, wykonanej przez Panią Marię Ceynowa

Autorami kroniki parafialnej są:

MARIA CEYNOWA – opisy i prowadzenie kroniki pisanej

JANUSZ ŻMICH – zdjęcia

MARIUSZ PLIŃSKI – digitalizacja kroniki

ROK 1998

1 czerwca 1998 r. Utworzenie parafii w Białogórze

W drodze dekretu wydanego przez Biskupa Diecezji Pelplińskiej, Jana Bernardę Szlagę w dniu 1 czerwca 1998 zostaje utworzona Parafia w Białogórze. Dotychczasowa Kaplica pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostaje przemianowana na Kościół pod tożsamym wezwaniem. Dotychczasowy proboszcz ks. kanonik Józef Cisowski (proboszcz parafii Wierzchucino, w której skład wchodziła nasza parafia) na mszy świętej o godz. 10:30 odczytuje wspomniany wyżej dekret, który obejmuje również przekazanie obowiązków księdza proboszcza, pochodzącemu z Brus, ks. Tomaszowi Juchniewiczowi oraz zmianę (ograniczenie) zasięgu terytorialnego wierzchucińskiej parafii w celu utworzenia parafii w naszej miejscowości.

IMG_1940
IMG_1939
IMG_1937
previous arrow
next arrow
Akt mianowania proboszcza ks. Tomasza Juchniewicza

11 czerwca 1998 r. „Pierwsze” Boże Ciało w naszej parafii

11 czerwca o godz.nasza nowo-utworzona wspólnota parafialna przeżywała uroczystość Bożego Ciała. Parafianie, mimo ulewnego deszczu tego dnia licznie uczestniczyli w procesji, modlitewnie oddając cześć Chrystusowi przy kolejnych ołtarzach zbudowanych przez Parafian.

1 lipca 1998 r. Wybór Rady Parafialnej

W środę 1.07.1998 r. ks. prob. Tomasz Juchniewicz zaprosił wszystkich Parafian, zainteresowanych wyborem Parafialnej Rady Ekonomicznej. Wybór Parafian, został zatwierdzony przez Biskupa Pelplińskiego, Jana Bernarda Szlagę.

Akt zatwierdzenia nowo-wybranej Rady Parafialnej

Lato 98′

Lato 1998 r. to nie tylko niezapomniane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej we Francji, to „pierwsze” lato w historii naszej parafii. Po wielkim trudzie, jaki ks. kanonik Józef Cisowski wraz z Parafianami włożył w utrzymanie dotychczasowej kaplicy oraz budowanie duchowej Wspólnoty, przyszła kolej na ks. Tomasza Juchniewicza. Konieczność modernizacji naszej Świątyni (późniejszej rozbudowy), związana ze zwiększonymi z roku na rok odwiedzinami turystów w naszej miejscowości sprawiła, że Rada Parafialna podjęła decyzję o wydaniu serii cegiełek ze zdjęciami naszego kościoła oraz naszej miejscowości. Dochód z cegiełek zostanie w dużej mierze przeznaczony na pracę malarskie w naszym Kościele.

15 sierpnia 1998 r. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny („Matki Boskiej Zielnej”)

15.08. w naszej parafii corocznie oddajemy cześć Wniebowziętej Maryi Panny. Msza święta odpustowa odbyła się o godz. 10:00 (w późniejszych latach godzina ta uległa zmianie). Można powiedzieć że dla ks. prob. Tomasza Juchniewicza to debiut w roli głównego organizatora odpustu. Doniosłość i waga tego wydarzenia zostaje podkreślona poprzez dekorację naszego Kościoła parafialnego, przypominającą śluby. Ponadto oprawę liturgiczną ubogaca zespół muzyczny z Łęczyc wraz z organistą. Eucharystię współsprawuje trzech księży pod przewodnictwem „krajana” ks. Tomasza, ks. Prałata Zdzisław Wirwicki z Brus w koncelebrze z ks. prob. kanonikiem Józefem Cisowskim z wierzchucińskiej parafii oraz „stałym bywalcem” naszych uroczystości, ks. Proboszczem Marianem Miotk z Gniewina, który wygłasza homilię.

IMG_1961
IMG_1962
IMG_1963
previous arrow
next arrow

5 września 1998 r. pierwszy sakrament małżeństwa i dwa sakramenty chrztu świętego

Początek września otwiera nowy rozdział w historii naszej Parafii, po raz pierwszy ks. proboszcz Tomasz Juchniewicz udziela dwóch, a właściwie trzech sakramentów świętych. Tegoż dnia na ślubnym kobiercu stają Państwo Gawińscy, a z udzielenia sakramentu chrztu dwojgu nowo-narodzonym Parafianom radują się Państwo Koziróg i Styn.

25 października 1998 r. „Pierwszy” Złoty Jubileusz Małżeństwa w naszej parafii – Państwo Maria i Jan Frybezowscy

W niedzielę 25 października państwo Maria i Jan Frybezowscy obchodzili Złoty Jubileusz małżeństwa. Ks. Tomasz w imieniu księdza biskupa Jana Bernarda Szlagi przekazał im krzyż, będący symbolem wspólnie przeżytych lat, zarówno w smutku, jak i radości. Dla rodziny Jubilatów „Złote Gody” są radosną okazją do rodzinnego spotkania oraz powspominania wspólnie przeżytych lat.

Adwent/Boże Narodzenie 98′

Adwent to szczególny okres w życiu każdej parafii. To czas oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka. Po raz pierwszy w naszej wspólnocie odbywają się roraty o godz. 6:30, w których młodzież licznie uczestniczy.

W III niedzielę Adwentu jako praktykę duszpasterską, Słowo Boże głosi ks. diakon Ireneusz Staniszewski z Seminarium Duchownego w Pelplinie, który w tę samą niedzielę wraz z ks. Józef Cisowski z Wierzchucina oraz ks. Tomaszem Juchniewiczem uczestniczy w spotkaniu Adwentowym Związku Mniejszości Niemieckiej w Wierzchucinie.

Dzieci z białogórskiej podstawówki wraz z nauczycielami również przeżywają swoje bożonarodzeniowe spotkanie, podczas którego dzielą się opłatkiem i śpiewają kolędy

W wigilijny wieczór, Parafianie po raz pierwszy gromadnie uczestniczą w Pasterce (o godz. 22, w Wierzucinie o północy). Pierwszego Dnia Świąt Bożego Narodzenia o godz. 15:00, dzieci przygotowane przez Panią Ewę Doering i Panią Basię Ziemann wystawiają Jasełka.